انواع سنسور فشار یا ترانسمیتر فشار

انواع سنسور فشار یا ترانسمیتر فشار

انواع سنسور فشار یا ترانسمیتر فشار

سنسور فشار یا پرشر سنسور با نام‌های ترانسمیتر فشار، حسگر فشار، مبدل فشار، ترانسدیوسر فشار و ... شناخته می‌شود. در حقیقت اگر بخواهیم یک تعریف تخصصی برای هر یک از موارد داشته باشیم متوجه می‌شویم که تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد. اما در اصطلاحات عامیانه از سنسور فشار یا ترانسمیتر فشار به طور مشترک استفاده می‌شود.

انواع سنسور فشار بر اساس نوع فشار مورد اندازه‌گیری

سنسورهای فشار دسته‌بندی‌های مختلفی دارند که بر اساس آن در گروه‌های مختلف قرار می‌گیرند. در این بخش سنسورهای فشار را بر اساس نوع فشار مورد اندازه‌گیری بررسی می‌کنیم.

مبدل فشار نسبی

مبدل فشار نسبی همانطور که از نامش مشخص است فشار را به صورت نسبی یا گیج اندازه می‌گیرد. ترانسمیتر فشار نسبی می‌تواند مقادیر مثبت و منفی را شامل شود. اندازه‌گیری فشار در این سنسور بر اساس فشار محیطی می‌باشد.

محصولات پیشنهادی

سنسور فشار مایعات Atek BCT-22-16B-A-G1/4-C-S30

انواع سنسور فشار


سنسور فشار اتک Atek BCT-110-40B-A-G1/4

سنسور فشار مطلق

در مواردی که تفاوت فشار محیط و فشار مورد اندازه‌گیری ناچیز باشد نمی‌توان از سنسور فشار نسبی استفاده کرد. زیرا مقادیر دقیقی را ارائه نمی‌دهد. در این شرایط از سنسور فشار مطلق استفاده می‌شود که فشار را بر حسب صفر مطلق می‌سنجد. ترانسمیتر فشار مطلق همیشه مقادیر مثبت را نمایش می‌دهد.

سنسور فشار وکیوم

سنسور فشار وکیوم توانایی اندازه‌گیری فشار خلا را دارد. این ترانسمیتر فشار می‌تواند همانند مبدل فشار نسبی مقادیر مثبت و منفی را اندازه‌گیری کند با این تفاوت که در محدوده مشخصی این سنجش را انجام می‌دهد. مثلا 1- تا 0، 1- تا 1، 1- تا 10 بار و ...

محصول پیشنهادی

سنسور فشار وکیوم Atek BCT-110-(-1...10B)-A-G1/4

انواع سنسور فشار

انواع مبدل فشار بر اساس نوع خروجی

اگر بخواهیم حسگرهای فشار را بر اساس خروجی آنها دسته‌بندی کنیم به سه تیپ ترانسمیتر فشار آنالوگ، ترانسمیتر فشار دیجیتال و سنسور فشار عقربه‌ای تقسیم می‌شود.

پرشر سنسور آنالوگ

پرشر سنسور آنالوگ از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است. به طوری که می‌تواند اختلاف فشارهای چند میلی بار را نیز اندازه‌گیری کند و در خروجی خود آن را نمایش دهد. خروجی این سنسورها عموما به صورت 4 تا 20 میلی آمپر یا 0 تا 10 ولت می‌باشد.

ترانسمیتر فشار دیجیتال

از ترانسمیتر فشار دیجیتال اغلب در مواردی استفاده می‌شود که خروجی آن ورودی یک دستگاه دیگر باشد. زیرا این مبدل فشار به صورت صفر و یک عمل می‌کند. به این معنی که فقط وجود و عدم وجود فشار را نشان می‌دهد و مقدار آن را اندازه نمی‌گیرد.
اگر بخواهیم یک مثال از کاربرد سنسور فشار دیجیتال بیان کنیم می‌توان به سیستمی اشاره کرد که به گونه‌ای تنظیم شده تا در صورتی که خروجی سنسور کنتاکت باز بود ورودی یک فعال شود و اگر خروجی کنتاکت بسته بود خروجی دو فعال شود.

سنسور فشار عقربه‌ای

ترانسمیتر فشار عقربه‌ای تغییرات فشار را توسط یک عقربه که در صفحه نمایش خود دارد نشان می‌دهد. این سنسور از لوله بوردون ساخته می‌شود. این لوله C شکل است و یک سمت آن با مایعی در تماس است که می‌خواهیم فشار آن را اندازه بگیریم و سمت دیگر به عقربه متصل می‌باشد. این نوع سنسور فشار در برابر تغییرات آنی فشار به شدت حساس است اما اختلاف فشارهای خیلی پایین را به طور دقیق نشان نمی‌دهد.

کاربردهای پرشر سنسور

صنایع هیدرولیک و پنوماتیک
صنایع قالب گیری و پلاستیک
صنایع هوا فضا
کارخانه محصولات غذایی و نوشیدنی
پالایشگاه‌ها
صنایع پتروشیمی و شیمیایی
آب و فاضلاب

انواع سنسور فشار یا ترانسمیتر فشار

اگر بخواهیم کاربردهای گسترده مبدل فشار را در سه بخش خلاصه کنیم شامل اندازه‌گیری فشار، اندازه‌گیری جریان و اندازه‌گیری ارتفاع یا عمق می‌شود.
برای مشاهده لیست کامل محصولات سنسور فشار فروشگاه الکتروملل به صفحه سنسور فشار مراجعه کنید.

نظرات بازدیدکنندگان

  1. سهیل فتحی

    عرض سلام و خسته نباشید می خواستم بپرسم برای خرید عمده محصولات سنسور فشار یک کارخانه تازه تاسیس در زمینه محصولات غذایی چه برندی را توصیه می کنید که هم مقرون به صرفه باشد و هم طول عمر بالایی داشته باشد؟